Google Analytics 4 Nedir?

Google Analytics; site trafiğini, ziyaretçi davranışlarını ve site yapılandırmasını test edebileceğiniz bir Google aracıdır. Google Analytics 4 Nedir? Ekim 2020 yılında aldığı güncelleme ile birlikte kullanıcılara sunulan Google Analytics 4, beraberinde birçok yeniliği de kullanıcılarına sundu.

Web sitenize ait verileri, kendi yararınıza kullanabilmeniz oldukça önemlidir. Keza Google Analytics 4 gibi araçları kullanmak; müşterilerinizi daha iyi anlamanıza ve pazarlama faaliyetlerinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Google Analytics 4 Nedir?

Basitçe ifade etmem gerekirse, GA4 olarak da bilinen Google Analytics 4, Google Analytics’in geliştirilmiş yeni bir versiyonudur. Google Analytics ilk kez 2005 yılında kullanıcıların hizmetine sunuldu. En popüler ve yaygın olarak kullanılan Universal Analytics sürümü ise 2012 yılında piyasaya sürüldü. Geçen yıl ekim ayında ise Google, Google Analytics 4’ü beta bir sürüm olarak tanıttı.

Google Analytics 4’ün temel amacı; tahmine dayalı izleme ve kanallar arası veri ölçümü için yapay zekâya (AI) öncelik vermesidir. GA4, işletmelerin hedef kitleleri ve müşterileri hakkında bir tablo çizebilmesi için gereken otomatikleşme süreçlerini içerir.

Analytics’in daha önceki sürümlerinde bu işlemi, kesintisiz bir şekilde gerçekleştirebilmek mümkün değildi. Çünkü bazı ziyaretçilerin çerez kullanımını ve veri paylaşımını devre dışı bırakması, takip sürecine engel oluyordu.

Bu sistem, ilk olarak 2019 yılında piyasaya sürülen Uygulama + Web ile aynı platform üzerine kurgulanmıştı. Ana odak noktası ise, veri ve kanallar arası “olaylar”dır. Bu bir kullanıcının ilk kez ziyaret ettiği andan dönüşümün tamamlanmasına kadar olan süreci ifade etmektedir.

Google Analytics 4’teki Yenilikler Nelerdir?

Yeni sistemin büyük faydalarından biri sadece web sitesi veya uygulamanın ikisi için beraber kullanabilmenizdir.

Google Analytics 4, her sayfanın tıklama sayısını referans almayı tercih eden bir algoritmaya sahip değildir. Site trafiği ve mevcut verilere dayanarak, ziyaretçi davranışı hakkında varsayımda bulunmak için de tahmine dayalı izleme ve dönüşüm modelinden yararlanır.

Google’ın bu yeni aracı, reklamları kişiselleştirme ve optimize etmek için daha fazla seçeneği kullanıcılarının kontrolüne sunar.

Tahmine dayalı verileri kullandığı için verilerinizde ortaya çıkan yeni eğilimler konusunda sizi otomatik olarak uyarır.

Google Analytics 4’ün bir diğer önemli avantajı ise çerezler veya tanımlama verileri olmadan da çalışabilmesidir. Kullanıcı gizliliğini koruyan yönetmelikler daha katı hale geldikçe bu durum önemini arttırmaktadır.

Google Analytics 4 ile Universal Analytics Arasındaki Önemli Farklar Nelerdir?

Google Analytics araçları arasında, GA4’e geçmeden önce, mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli farklılıklar olduğunu belirtmemde fayda var.

En önemli fark, Universal Analytics’i yalnızca web siteleri için kullanabileceğinizdir. Ancak Google Analytics 4’le ise hem bir web sitesi veya uygulama için hem de aynı anda her iki platform için veri toplayabilirsiniz.

Sonuç olarak bu önemli fark, farklı cihazlar ve kanallar arasındaki kullanıcı davranışlarını anlamanıza ve tahmin etmenize yardımcı olur. Yani dijital işletmenizdeki yolculukları boyunca, müşterilerinizin davranışlarını eksiksiz bir şekilde takip edebilirsiniz.

Bilinmesi gereken diğer farkları ise aşağıda inceleyelim;

1. Raporlar ve Kullanıcı Arayüzü

Universal Analytics ile Google Analytics 4 arasında, verileri toplama ve sunma konusunda en önemli farklılıklardan biri, erişebileceğiniz raporların türüdür.

Universal Analytics’te veriler, üç farklı düzeyde düzenlenmektedir:

  • Hesap
  • Varlık
  • Görünüm

Google Analytics 4’te ise veriler yalnızca iki farklı düzeyde düzenlenmektedir:

  • Hesap
  • Varlık

GA4’te görünümler, platformun “veri akışı” adını verdiği bir metrik ile değiştirilmiştir. Her varlık için en fazla 50 veri akışı olmaktadır.

Diğer bir önemli değişiklik ise GA4’ün E-Ticaret işletmelerine Yaşam Döngüsü İlişkisi Raporu’nun yanı sıra, verileri görüntülemek için yeni yollar sunmasıdır. Yeni yollar sağlayan geçici dönüşüm hunileri, şimdiye kadar yalnızca Analytics 360 hesabı olan girişimciler tarafından kullanılmaktaydı.

Elbette ki, bu kadar farklı rapor ve veri toplama yöntemi arasında, bu iki platformun birbirinden farklı arayüzlere sahip olmasını beklenir. Ancak genel olarak arayüzler arasında çok fazla fark yok. Bazı önemli terimlere aşınaysanız, Google Analytics 4’te çok kolay bir şekilde gezinebilirsiniz.

2. Olaylar ve Parametreler

Google Analytics 4, verileri olaylar şeklinde sunmaktadır. Bu “olaylar” ifadesi, müşterilerinizin web siteniz ve mobil uygulamanızda yaptığı etkileşim anlamına gelmektedir. Tıklamalar, kullanıcı işlemleri, sayfa görüntülemeleri ve çok daha fazlası olaylar kapsamına girmektedir.

Google Analytics 4’ün olaya dayalı veri modeli, Universal Analytics’ten çok daha esnektir. Örneğin; artık, “etkinlik kategorisi”, “eylem” veya “etiket” gibi ögeleri kullanmanıza gerek yoktur. Universal Analytics’te her “işlem” bir olaydı ve her olayın bir türü vardı. Ancak GA4 sayesinde artık bu durum değişti.

Her bir olayı daha fazla tanımlamak ve ona bir bağlam kazandırmak için parametreleri de kullanabilirsiniz.

3. Uygulama

Her iki uygulama karşılaştırıldığında dikkat çeken bir diğer fark ise uygulama biçimleridir. Google Analytics 4’te, özel Google Analytics kodu veya Google komut dosyası etiketleri eklemeniz gerekmemektedir.

Bu farklılık; analiz olaylarınızı GA4 arayüzünden, site kodunuzu değiştirmek zorunda kalmadan düzenleyebileceğiniz, izleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca kodu değiştirmek yerine, kullanıcı arabiriminden etki alanları arası izleme işlemi uygulayabilirsiniz.

4. Açılış Sayfaları

Açılış sayfaları, dijital pazarlamada hayati bir rol oynamaktadır. Şu anda Google Analytics kullanmaya devam ediyorsanız bu araç, açılış sayfalarını optimize etmenizde önemli bir rol oynamaktadır.

Ancak Google Analytics 4, kullanıcıları izlemeye odaklanmıştır. Nitekim bu, geleneksel Analytics’te olduğu gibi bir açılış sayfası raporu bulamayacağınız anlamına gelmektedir.

Sonuç

Google Analytics, ziyaretçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanılmalıdır. Ancak Universal Analytics’te, markanızın dijital dünyadaki varlığını tam olarak takip etmenizi engelleyen bazı kısıtlamalar vardır.

Neyse ki Google Analytics 4, bu kısıtlamaları hafifletmek amacıyla geliştirilmiştir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Site Haritası Nedir?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!