SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhabalar, bugün sizlere dijital pazarlamada kullanılan SEM nedirve Sem ne işe yarar gibi konuları anlatmaya çalışacağım.

Ücretli arama motoru pazarlama stratejilerinizi yürütebilmeniz için, arama motoru pazarlamacılığı SEM’in (Search Engine Marketing) anlamını ve izlemeniz gereken yöntemleri incelememiz gereklidir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

SEM (Search Engine Marketing) Google vb arama motorlarında arama görünürlüğünü artırmak için ücretli stratejiler kullanmak anlamına gelmektedir. Geçmişte arama motoru pazarlamacılığı, hem arama motoru optimizasyonunu (SEO) hem de ücretli aramayı (SEM) tanımlamak için kullanılmaktaydı. Ancak şu an SEM’in kullanıldığı her durumda yalnızca ücretli arama pazarlamacılığı anlamına gelmetedir.

SEM ile markalar, reklamların arama motoru sonuç sayfalarında (SERP‘ler) arama sonuçları olarak görünmesi için ödeme yapar. Markalar belirli anahtar kelimeleri hedefler ve bir kullanıcı bu terimleri aradığında markaya ait reklam görür.

Ücretli arama reklamları, hemen hemen tüm arama sonuçları sayfasında bulunmaktadır. Bu ücretli yerleşimler, sayfanın üstünde ve altında bulunmaktadır. Bunların ücretli bir yerleşim olduğunu bilebilmemiz için başlarında “Reklam” yazan bir yazı bulunmaktadır.

SEO ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • SEM Nedir? ; Markanın görünürlüğünü artırmak veya daha sık görünmesini sağlamak için kullanılan bir taktiği ifade eden terimdir.
  • Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, arama motorundaki organik görünürlüğünüzü artırmak için kullanılan taktiklerdir. SERP’lere yerleştirme için ödeme yapan SEM taktiklerinin aksine, SEO için markalar arama motorlarında organik olarak üst sıralarda yerleşimler kazanmayı amaçlar.
  • SEM çalışmalarıyla Google arama moturunda hızlıca ilk sıralara yükselebilirsiniz ve doğrudan satış odaklı çalışmalar yapabilirsiniz.
  • SEO, en az 6 ay – 12 ay gibi uzun süreli çalışmalar gerektirir. Bu uzun süreli çalışma sonucunda hedef anahtar kelimelerinizde ilk sıralara gelmeyebilirsiniz.
  • SEM’de reklam bütçeniz bittiğinde üst sıralarda listelenme durumunuz anında ortadan kalkar. SEM’de ne kadar para, o kadar köfte durumu geçerlidir. Tabii ki iyi optimizasyon çalışmalarıyla bütçenizi en doğru şekilde optimize ederek uzun süreli listelenmeler yapabilirsiniz.
  • SEO, SEM’e göre çok daha uzun süreli bir yolculuk olsa da ilk sayfa ve ilk sıralarda konumlandığınızda bir süre buralara tutunabilir ve hatta uzun vadede hedeflediğiniz konumlarda yer alabilirsiniz. Bunun için arama moturuna para ödemezsiniz.
  • SEM, SEO’yu besleyen bir stratejidir. Google’ın sinyallerine göre iyi kurgulanmış SEM çalışmalarıyla belirli anahtar kelimelerde SEO stratejilerinizi besleyebilirsiniz.

SEM ve SEO bir dijital pazarlama uzmanının hakim olması gereken en önemli stratejilerden biridir. SEM ve SEO arasındaki farklılıklar, yol haritaları ve stratejilere hakim olmanız sizi daha ileriye taşıyacaktır. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kurumsal Kimlik Nedir?

Sonraki İçerik

Site Haritası Nedir?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!