Site Haritası Nedir?

Site haritası nedir? Site içerisindeki sayfaların birbirleriyle ilişkisini ifade eder. Bu açıdan site haritasını doğru bir biçimde oluşturmak SEO’nun temel işlerinden biridir. Bu yazımda sizlere site haritasını anlatmaya çalışacağım.

Google bir siteyi taramak için tarama botu adını verdiğimiz tarayıcı yazılımlardan yararlanır. Google botları bir siteyi sayfadan sayfaya ilerleyerek keşfeder. Bu sırada gördükleri her bağlantı hakkındaki bilgileri de aynı şekilde kaydeder. Kullanıcı bir arama gerçekleştirdiğinde Google, daha önce taradığı bu verileri kullanarak bir arama sonuç sayfası oluşturur. Yani sitenizin doğru algılanmasında site haritası çok önemlidir.

Site Haritasının Avantajları

Bir site haritası kullanmanızın şart değildir. Aksine Google ve diğer arama motoru botlarının gereğini yapacağından emin olabilirsiniz. Siz bir site haritası kullanmasınız da tarama botları, sitenizi bulup dizinlerine ekleyecektir. Ancak bir site haritasının son derece önemli iki görev üstlendiğini söylememiz gerekir:

  • Bir site haritası sitenizdeki tüm sayfaların bir listesidir. Google botları bu sayede sitenizdeki her şeyi kolaylıkla bulacaktır.
  • Buna ek olarak bir site haritası, sayfalarınızdaki bağlama dayalı bilgileri ve meta verileri içerir. Bu veriler sayfanızın nasıl düzenlendiği hakkında Google botlarına bilgi verir. Aynı zamanda sayfanın güncellenme tarihi, ilişkili olduğu diğer sayfalar gibi noktaları da söyler.

Bu iki fonksiyon sayesinde site haritası kullanmak Google botlarının sitenizdeki tüm içeriği algılamasına yardımcı olur. Bu nedenle site haritası oluşturmayı kesinlikle ihmal etmemeniz önemlidir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Genel olarak yaygın bir kullanıma sahip birkaç farklı site haritası oluşturma yönteminden bahsetmek mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • İlk olarak tahmin edebileceğiniz üzere manuel bir şekilde site haritası oluşturabilirsiniz. Özellikle deneyimli bir web geliştiriciyseniz bu seçeneğin pek çok avantaj barındırdığını söyleyebilirim.
  • İkinci bir yöntem sitenizin bulunduğu CMS servisini kullanmaktır. En popüler CMS WordPress olsa da pek çok farklı servisten bahsetmek mümkündür. Ancak WordPress gibi popüler servislerde site haritası oluşturmak çok daha kolaydır. Çeşitli eklentiler ile rahatlıkla bunu halledebilirsiniz.
  • Son olarak bahsedilmesi gereken yöntem ise çevrimiçi site haritası oluşturma araçlarıdır. Çoğu zaman herhangi bir platforma bağlı olmadıkları için en ideal seçeneklerden biridir. Ayrıca sitenize ekstra bir şey yüklemeksizin hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

Site Haritası Google’a Nasıl Gönderilir?

Site haritanızı sitenize yüklemeniz Google botlarının bulması için yeterlidir. Yalnızca süreç bu şekilde biraz daha geç işleyecektir. Süreci hızlandırmak için ise site haritanızı Google’a kendiniz yükleyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz araç ise Google Search Console’dur.

Search Consoleda oturum açtıktan sonra sol panelde yer alan Sitemaps sekmesini kolaylıkla görebilirsiniz. Orada gerekli alana site haritanızın linkini eklemeniz yeterli olacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Sonraki İçerik

Google Analytics 4 Nedir?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!