Renklerin Anlamları ve Kullanım Alanları

Herkese selamlar bu içerikte sizlere renklerin anlamları ve kullanım alanları konusunu anlatmaya çalışacağım. Farkında olsak da olmasak da renkler hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor. Sıradan bir renk, duygularımızı etkileyebiliyor; ruh halimizi farklı bir yöne doğru çevirebiliyor.

Renkler, sadece bir renk olmanın çok daha ötesinde farklı anlamlara sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle görsel sanatlar ve pazarlama dünyası gibi farklı alanlarda renklerin gücüne başvurulduğunu görüyoruz.

Durum böyle olunca markalar açısından bakıldığında renk hedef kitlelerin markaya ilişkin algılarında güçlü rol oynamaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre insanların %60’ının yalnızca renge dayanan bir mesaja ilgi duyarak karar verdikleri ve rengin marka bilinirliğini %80’e kadar artırdığı tespit edilmiştir.

Mesele şu ki, renk müşteriler üzerinde büyük bir etki yaratmaktadır. Google’ın, hangi mavinin en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için logosunda 41 farklı mavi tonunu test etmesinin nedeni de işte tam da budur.

Renk Nedir?

Renk, algılama ile ilgili bir olgudur. Renkler, ışığın nesneler üzerine çarparak gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkar.

Bir ışık (güneş ışığı ya da yapay bir ışık) insan gözüne aynı biçimde ulaşmaz. Göze ulaşırken ışığın yapısına ya da nesnenin biçimine göre farklılık gösterir.

Marka İçin Renkler Neden Önemlidir

Hemen hemen bütün bankaların marka unsurlarında kullanılan baskın renklerden biri mavidir. Finansal kurumlar ya da para ile ilgili şirketler marka kimliklerini oluştururken maviyi seçmeleri elbette tesadüf değildir.

Tüm bu firmalar renk teorisini iş ile nasıl birleştirecekleri konusunda profesyonelce bir yaklaşımda bulunmakta ve bir marka inşa ederken, tıpkı bir ev ya da mobilya inşa ederken olduğu gibi tüm araçları nasıl kullanılacağı iyi bilmektedirler.

Duygular güçlüdür ve karar verme sürecini yönlendirir. Bir marka eğer müşterileriyle arasında güçlü bir duygusal bağ oluşturmak istiyorsa marka unsurlarında renk kullanması gerekir. İşte bu manada renk devreye girer ve müşteri ile doğrudan bir bağ oluşturur.

Kişisel Yaşam Alanı ve Renkler

Renklerin en çok ilgi gördüğü bir diğeri de ev ve ofis dekorasyonudur. Günümüzde herkes, ev/ofisini dekore etmeden önce renklerin dili hakkında bilgi sahibi oluyor.

Bu bakımdan renk seçiminden önce renklerin ne anlama geldiği araştırılıyor diyebiliriz. Ev içi yaşam alanı düzenlemesinde renkler ve insan psikolojisi üzerinde yarattığı etki, oldukça önemsenen bir kriter haline gelmiştir.

Renklerin daha farklı kullanım alanları olduğunu da ifade edebiliriz. Renklerin hangi alanlarda kullanıldıklarını aşağıdaki gibi maddeler haline özetleyebiliriz:

 • Resim sanatı
 • Baskı sanatı (Grafik tasarımcılar, baskı merkezleri ve matbaalar tarafından sıklıkla kullanılan bir alandır)
 • Heykel sanatı
 • Fotoğrafçılık
 • Sahne sanatları
 • Grafik tasarım (Şuradan grafik tasarımda renkleri yeri adlı makalemize göz atabilirsiniz)
 • Kişisel yaşam alanı tasarımı
 • Psikoloji
 • Dijital tasarımlar/ortamlar (web tasarım, reklam ve dijital pazarlama vb.)
 • Toplum bilimi
 • İletişim ve pazarlama

İşte renklerin psikolojik olarak ifade ettiği anlamlar:

Kırmızı

Kırmızı renk, yoğunluk, duygu ve aciliyet duygusu ile ilişkilidir. Aktif enerji, tutku, güven, sevgi, yoğunluk, saldırganlık, heyecan ve iştah duygularını harekete geçirebilir.

Mavi

Mavi tonlarına göre birçok anlam içerse de, mavi genellikle derinlik ve istikrar ile ilişkilidir. Muhafazakâr yargı, güven, gerçek, düzen ve anlayışla tanımlanabilir.

İnsanlar genellikle mavinin tonlarında rahat, inanç, netlik, sakin, güven, uyum, huzur, birlik ve düzeni hisseder. Güvenlik duygusu uyandırabilir, iştahı azaltabilir ve üretkenliği teşvik edebilir.

Sarı

Sarı, pozitif enerji, güneş ışığı ve tazelik ile ilişkili parlak ve canlı bir renktir. İnsanlara kendisini canlı, enerjik, neşeli ve iyimser hissettirebilir.

Gri

Gri güvenlik, güvenilirlik, haysiyet, pratiklik, muhafazakâr yargı, sakinlik ve zekâ ile ilişkilidir.

Yeşil

Yeşil renk, doğanın, çevrenin ve yenilenmenin uyumu ile ilişkilidir. Yeşile bakarken, insanlar kendilerini genellikle sakin, rahat, güvenli, huzurlu, umutlu ve sağlıklı hissederler.

Mor

Mor, lüks, telif, cazibe, güç, nostalji, romantizm, içgözlem, asalet, maneviyat ve bilgeliğin simgesidir. Aynı zamanda yaratıcılığı ve problem çözmeyi de teşvik etmektedir.

Turuncu

Turuncu rengi, mutluluk, güneş ışığı, narenciye ve tropiklerle ilişkilidir. İnsanları coşkulu, yaratıcı ve kararlı hissettiren eğlenceli bir renktir. Zihinsel aktiviteyi uyarır ve enerji, canlılık ve sıcaklığı destekler.

Beyaz

Beyaz temizlik, barış, masumiyet, gençlik, basitlik, saflık ve güvenliği simgelemektedir. Renklerin farklı kültürlerde farklı şeyler ifade ettiğini hatırlatmak için, beyazın birçok Asya kültüründe ölüm ve yas çağrışımları taşıdığını belirtmek yeterlidir.

Siyah

Siyah, lüksü ve gecenin gizemini simgeler. Cesur, ciddi, güçlü, zarif, zengin, şık ve sofistike olarak tanımlanır.

Pembe

Pembe aşk, romantizm, hassasiyet, sevecenlik, tatlılık, sıcaklık ve gençlik eğlencesini simgeler.

Kahverengi

Kahverengi toprak, güvenilirlik, destek, dış mekan, basitlik, dayanıklılık ve destek ile ilişkilidir.

Markalama da kullanılan renklerin etkisi, kullandıkları stil, tasarım ve seçilen renk kombinasyonlarına bağlı olduğunu değişebilmektedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

PHP Nedir?

Sonraki İçerik

UX ve UI Tasarım Nedir?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!