UX ve UI Tasarım Nedir?

UX ve UI tasarım nedir? Web siteniz için en önemli kalemlerden biridir.

Bu yazımızda UX Design nedir ve ui ux design nasıl yapılır? UX ile UI arasındaki farklar nelerdir gibi birçok önemli konuyu ele alıyoruz. SEO ve ziyaretçi oturum süresi üzerinde ciddi etkisi olan bu başlıkları keşfetmek ve uygulamak web siteniz için büyük fayda sağlayacaktır. Eğer ui ux tasarım  için profesyonel destek almak isterseniz Ajans ile çalışabilirsiniz. Bu sayede profesyonel şekilde ui ve ux tasarım yönetimi sağlamış olursunuz.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX – User Experience) Nedir?

UX – kullanıcı deneyimi tasarımı bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.

Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UI – User Interface) Nedir?


UI, kullanıcı arayüz tasarımı anlamına gelir. Örneğin kullanmış olduğunuz telefonun ekranındaki tüm her şey bir arayüz tasarımıdır. İkonların yerleri, renkleri ve büyüklüğü tasarımcının verdiği kararlar sonucu uygulanır. Arayüz tasarımının web sitelerindeki karşılığı ise resimler, butonlar, çizgiler, renkler, sayfa yapısı ve boşluklar gibi tüm grafik elemanlardan oluşan görsel tasarımdır.

UX ve UI Tasarımın Farkları Nelerdir?


Günümüzde UX ve UI kavramları genellikle birlikte kullanılıyor. Bunun sebebi ülkemizde web tasarımın geriden takip edilmesidir. Ancak profesyonel bir tasarımcının UX ve UI tasarımın farkları nelerdir sorusunun cevaplarına hakim olması gerekir. UX ve UI tasarımın farklarını kısaca maddeleyelim:

UI tasarımda bir tasarımın kullanıcıya nasıl görüneceği konusu merkezdedir. UX ise bu görünümün kullanıcıyla yaratacağı etkileşimin kurgulanma sürecinde devreye girer.


UI dijital aşamaları içerir. UX tasarımda ise kullanıcı davranışları dijital dünyanın ötesinde ele alınır.

UX Tasarımı Neleri Kapsar?

UX design kapsamına baktığımız zaman, UI UX design çalışmalarının entegreli ilerlediğini görebiliriz. Şöyle ki, UI tasarımın kullanıcıya nasıl görünmesi gerektiğini belirler ardından devreye UX girer. UX tasarımın etkileşime dönüşmesi için çalışır, kullanıcı davranışlarını test eder ve geliştirir. Kendi içerisinde yaratıcı düşünce ile analitik düşünceyi birleştirir ve bu en önemli aşamasıdır. Empati ile kullanıcı zihniyetini çözümler, güçlü problem çözme özelliği vardır. İş birliği yapmanın önemini bilir ve UI ile entegreli çalışır. Teknolojiden, iş dünyasından ve tasarımdan etkilerle gelişir. Kullanıcı hikayeleri ve avatarları oluşturur, iyi bir hedef kitle betimleyicisidir. Etkiletişim tasarımı ve bilgi mimarisini en iyi çözümlemesi gerekenler UX tasarımcılardır. Kısaca UI UX design amaçları anlayıp dijitale dönüştürür, verileri toplayıp etkileşim için işler. Bir UX çalışmasının başarılı olması halinde müşteri sadakatinde ciddi bir artma, pazar payında yükselme ve daha güçlü rekabet gücü sağlar.

UI Tasarımda Neler Yapılır?

Hedef kitlenize en iyi tasarımı sunmak için ihtiyacınız olan şey bir web tasarımdan çok daha fazlasıdır. UI Tasarımcı, amaçlarınız ve sahip olduklarınızın birlikteliklerini kullanarak yeni deneyimler yaratır, bu deneyimleri projelendirir ve günün sonunda web siteniz ile buluşturur. Aslında arayüz tasarımını oluşturan tüm alt elementler (renk, grid, şema, içerik vb.) UI design mantığına göre ele alınır ve ziyaretçi etkiletişimi için geliştirilir. Kısaca ui ux design tasarımda başarılı olmanın tek yolu kullanıcının zihninden düşünmek ve her şeyde önce talepleri değerlendirmektir. Tam olarak görev tanımını arayüz işlevselliği olarak tanımlasak yanılmış olmayız. Ama elbette bundan ibaret değil. Bir UI tasarımcı kullanıcıları çok iyi analiz etmek, yorumlamak ve anlamak zorundadır. Tıpkı UX de olduğu gibi UI içinde empati yeteneği ciddi önem taşır.

Peki UI tasarımına etki eden faktörler nelerdir? Web sitenize giren ziyaretçiler iki şekilde etkileşime geçer; doğrudan ve dolaylı olarak. Doğrudan etkileşim içerisinde bir butona tıklamayı, sürükleme ve kaydırma hareketlerini dahil edebiliriz. Dolaylı etkileşim örneklerinde ise karşımıza fare tıklamaları, tuş komutları, form alanları çıkar. Kullanıcıları analiz etmek ve davranışlarına göre web sitesinde değişiklik yapmak için dolaylı ve doğrudan etkileşimleri yardımcı araçlar kullanarak gözlenmeli ve doğru yorumlanmalıdır. Belirlenen beklentilerin karşılanması için çalışmalar yapılmalı ve değiştirilecek alanların ne kadarını tasarımsal revizelerin oluşturabileceği belirlenmelidir. Site içerisinde yapılan yönlendirmeler, form ekranları, hata önleme çalışmaları, iletişim yöntemleri gibi birçok alan UI tasarım ile geliştirilir. UI tasarıma konu olan başlıklardan bazıları; buton renkleri, form nitelikleri, yönetim ayarları, yönlendirme butonları, silme ve kaydetme butonları gibi alanlardır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Renklerin Anlamları ve Kullanım Alanları

Sonraki İçerik

Kurumsal Kimlik Nedir?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!