PHP Nedir?

PHP Nedir? PHP geniş bir kitle tarafından kullanılan, sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış bir betik dilidir.

Web geliştiriciliği konusunda önemli bir yere sahip olan PHP, aslında günümüzdeki web sitelerinin içeriklerinin yönetilebildiği yönetim panelini dinamik şekilde kullanabilmenizi sağlıyor. Bu yüzden yazılımcıların sıkça tercih ettiği programlama dilleri arasında yer alan PHP, günlük hayatta sık sık ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ardındaki kahraman araçlardan bir tanesi oluyor. Uzun yıllardır geliştirdiğim web projelerinin hemen hemen bir çoğunu PHP dili ile geliştirmiş bulunmaktayım. Bu yazıda sizlerle PHP Nedir? sorusuna cevap arayacağız.

PHP Özellikleri Nelerdir?

PHP server tarafında çalışan bir programa dili olduğu yani web sunucusunda çalıştığı için kullanıcılara çok fazla esneklik sağlıyor. PHP sayesinde veri tabanları ve dosyalarla çalışmak ya da görüntüleri değiştirmek çok daha kolay oluyor. Genel olarak programlama dillerinin büyük çoğunluğu sunucu tarafında çalışıyor olsa da JavaScript gibi bazı programlama dilleri, istemci tarafından yani web tarayıcısında çalışıyor.

Neden PHP?” diye merak edildiğinde; PHP programlama dilinin kendine özel avantajları, onun sıkça tercih edilmesinde başlıca rol oynuyor. Açık kaynak kodlu bir programlama dili olduğundan, daima geliştirilmeye devam ediyor. Aslında Linux tabanlı olan PHP, sanal sunucu ile bütün sunucularda hiçbir sorun yaşamadan kolayca çalıştırılabiliyor.

PHP avantajları arasında herkes tarafından kolayca geliştirebiliyor olması öne çıkıyor. Çünkü bu sayede kullanıcılar kaynak konusunda herhangi bir sıkıntı çekmiyorlar. Aynı zamanda Google, Facebook, Twitter ve Instagram gibi ünlü şirketlerin API destekleriyle rahatça kullanılabiliyor. Üstelik yardımcı sınıfların katkısıyla pek çok dosya formatı okunabiliyor ve bunların üzerinde işlem yapılabiliyor.

PHP Veritabanları ve Veritabanları İlişkileri

PHP’nin üzerinde durulan ve en güçlü olan özelliklerinden biri sahip olduğu gelişmiş veritabanı desteği oluyor. MySQL gibi veritabanı eklentilerden bir tanesi kullanılarak ya da PDO gibi bir soyutlama katmanı kullanılabilir. PHP sayesinde veritabanı bağlantısı olan site sayfaları oluşturmak mümkün hale geliyor. 

Eğer buraya kadar ki okuduklarınız sizin için yeterli gelmediyse ve kafanızda hala soru işareti varsa bana e-mail ve Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Twitch kanalımda ve Youtube kanalımda aktif olarak canlı yayınlar ve video içerikleri ile sizlerleyim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Sonraki İçerik

Renklerin Anlamları ve Kullanım Alanları

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!