Yazılım Nedir?

Yazılım Nedir?, Yazılım en temelde değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.

Giriş cümlesinden de anlayacağınız üzere Yazılım Nedir? sorusunun cevabı aslında günümüz dünyasında teknolojik tüm cihazların çalışabilmesi ve birbirleri ile iletişimde kalabilmesinin anahtarıdır.

Yazılım Türleri Nelerdir?

Bilgisayar yazılımları genel olarak üç ana grupta incelenebilir.

Sistem Yazılımları

Bilgisayarın kendisinin işletilmesini sağlayan, işletim sistemi, derleyiciler (compilers) (Yazılım programında, yazılan programı makine diline çeviren program), çeşitli donatılar (facility) gibi yazılımlardır. Aslında bu türe tüm yazılım dünyasının en temel türü dememiz hiçte hatalı olmaz.

Uygulama Yazılımları

Bu kullanıcıların işlerine çözüm sağlayan örneğin stok kontrol, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar, gibi yazılımlardır.

Bunu açmamız gerekirse gündelik hayatta kullandığınız programlar aslında uygulama yazılımları türünün direkt bir örneği olmaktadır. Mesela Office Programları ya da Antivirüs yazılımlarını bunlara örnek gösterebiliriz.

Çevirici Yazılımlar

Herhangi bir dilde yazılan programı makine diline çeviren yazılımlardır.

Aslında bu tip yazılımları anlamlandırmak için ufak bir örnek verebiliriz. Şimdi internetten bir adet bilgisayar kasası görseli bulalım. Bulduğumuz bu görselin özellikle kasanın içini gösteren modellerden olmasına özen gösterelim. Bu görselde gördüğünüz donanımlar ile işletim sisteminizdeki yazılımlar tam da bu çevirici yazılımlar aracılığı ile iletişime geçebilmekte ve çalışabilmekteler.

Yazılıma Başlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Size bu konunun başlangıcında binlerce öneride bulunacak insanlar olacaktır. Lütfen ama lütfen bir çoğuna kulaklarınızı tıkayın çünkü sizleri basma kalıp yazılımcı yapacaklarının farkında değiller. Öncelikle bilgisayarın tarihçesini araştırarak başlamalı ve sonrasında bunun aslında kültürsel bir boyutu olduğunu da algılayarak araştırmanızı genişletmelisiniz. Eğer hala bunun içerisine girmek istiyorsanız sıradaki adımınız Algoritma Nedir? sorusunun cevabını araştırarak ilerlemelisiniz. Algoritmanın ne olduğunu bulduktan sonra yapmanız gereken en temel şey Algoritma konusunda kendinizi geliştirmenizdir.

Algoritma konusunda kendinizi geliştirdikten sonra artık yapmanız gereken şey Yazılım dillerinin neler olduğunu araştırmak olacaktır. Yazılımın hangi alanında ne şekilde ilerleyeceğinizi az çok bildikten sonra ve kuvvetli bir Algoritma bilginiz olduktan sonra artık yazılım dillerinde gelişmeye hazırsınız.

İnternette milyonlarca kaynak bulabileceğiniz gibi aynı zamanda bu işin mümkünse okulunu da okumanın size bir artı katacağı gerçeğini unutmadan ilerlemenizi tavsiye ederim. Kafanıza takılan soruları bana e-mail ya da Instagram aracılığı ile ulaştırarak adımlarda yardımcı olmamı isteyebilirsiniz.

Programlama Yaparken Hangi Yazılım Dili Kullanılmalıdır?

Aslında bu soru çok fazla sorulmasına rağmen çok genel bir soru olduğu için tek bir karşılığı yani yanıtı yoktur. O nedenle Yazılım Nedir? sorusunun devamında bu soruyu parçalara bölerek cevaplamak gerektiğini düşünüyorum.

Kullanıcı Arabirimine Sahip Uygulamalar İçin;

Kullanıcı arabirimine sahip uygulama yazılımı yapmak isteniyorsa arayüzü sürükle bırak mantığı ile daha kolay ve hızlı yapılabildiği için C#, Visual Basic veya Java tercih edilebilir. Oyun yazmaya yeni başlayan yazılımcılar genellikle hazır oyun motoru kullandığı için C# dilini öğrenmeleri kesinlikle onlar için gereklidir. Visual Basic genel yapısı ile öğrenmesi daha kolaydır. Java dili, yazılım işinde profesyonelleşmek, bu konuda bir işte çalışmak için mutlaka geliştirilmesi gereken çok önemli bir dildir. Ayrıca Android üzerine çalışmak isteyen ve kariyerini mobil yazılımcılık yaparak yürütmek isteyen insanların Java dilinde ustalaşmaları gereklidir.

Arayüz Yerine Hız Gerektiren İşlemler İçin;

Hesaplama, dosya okuma ve yazma gibi arayüz gerektirmeyen, hız gerektiren işlemler için yazılacaksa C, C++ veya Python öğrenmek çok daha idealdir. Aynı zamanda C dili elektronik devrelerin neredeyse tamamında kullanılmaktadır. Diğer dillerle yapılan karşılaştırmalara göre C dili, makine diline en yakın dil olduğundan en hızlı çalışandır. Öğrenmesi daha zor bir dil olsa da hız ve kaynak kontrolü açısından mutlaka öğrenilmesi gereken çok bir dildir. Assembly dili çok fazla zaman ve enerji sarf etmeniz gereken bir dil olduğu için bu sıralamaya girmiyor. (Eğer ben bu makinelerin köküne ineceğim derseniz ve zamanınız varsa bakmanız sizi ya delirtecek ya da size fazlasıyla şey katacaktır tercih sizin).  C++ dilini yıllardır kullanmamaktayım o yüzden sizlere bu konuda bilmişlik taslamam pekte doğru olmayacaktır.

Web Sitesi Yapmak İçin;

Web sitesi veya web uygulaması yapılmak isteniyorsa mutlaka HTML, CSS ve JavaScript bilinmelidir. HTML ve CSS tek başına kullanılamadıkları için biri HTML olmak üzere en az ikisi mutlaka bilinmelidir. Bu üç dilin internette ve kitapçılarda oldukça fazla kaynağı ve ücretsiz örnek çalışmaları var. O yüzden günümüzde öğrenilmesi çok kolay olan dillerdir. Aynı zamanda sitenin hayata geçmesi için PHP gibi sunucu üstünde çalışan programlama dillerinin de bilinmesi gerekmektedir. Django, Flask gibi Python tabanlı web çatıları da web sitesi oluştururken kullanılmaktadır. Ayrıca ASP.Net‘te kesinlikle günümüzde web sitesi yapımında kullanılmaktadır.

Yazılım ile ilgili ilk yazım bu içerik ile başlamış bulunmakta. Bu yazıda; “Yazılım Nedir?”, “ Yazılıma Başlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?”, “Yazılım Çeşitleri Nelerdir?”sorularına yanıt vermeye çalıştım. En temel soruların bir kısmına cevap verebildiysem ne mutlu bana.

Yazılım Nedir?

Yazılım Nedir?
0 100 0 1
Yazılım en temelde değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.
Yazılım en temelde değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki İçerik

Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!