Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Yazılıma Nereden Başlamalıyım? Herkese selamlar bu yazımda sizlere bana en çok gelen sorulardan birini cevaplandıracağım. Yazılım Nedir? isimli yazımda da sizlere bahsettiğim bir konuyu sizlere daha geniş kapsamla anlatmak istedim.

“Yazılımcı olmak istiyorum ancak yazılıma nereden başlamalıyım, hangi programlama dillerini öğrenmeliyim?” sorularına yanıt arıyorsanız bu yazı tam size göre.

Yazılıma Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her şeyden önce sizlerden bir ricam var lütfen eğer bu Yazılıma Nereden Başlamalıyım sorusuna cevap arıyorsanız öncelikle bu işin tarihçesini öğrenin. Daha sonrasında bu işin detaylarına inebilirsiniz. Eğer bir bilgisayarı donanımsal olarak tanımıyorsanız bunu öğrenmek tarihçenin hemen arkasından çok iyi olacaktır.

Yazılıma başlamak ve yazılımın mantığını kavramak için bilgisayar birimlerinin nasıl çalıştığını kavramak gereklidir. Bu noktada iyi bir donanım bilgisine sahip olmanız beklenir. Peki bilgisayarın donanım birimleri ve görevleri neler?


Bilgisayarın donanım birimleri; anakart, işlemci, bellek, monitör, sabit disk, ekran kartı, ses kartı ve yazıcı olarak listelenebilir. Ancak bilmelisiniz ki bunlardan çok daha fazla ve karmaşık donanımlar da mevcut. Ben sizlere en temellerinden bahsedeceğim.

Anakart: 
Bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındırarak bu parçalar arasındaki iletişimi sağlar.
İşlemci: Bilgisayarın beyni olarak bilinen, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek dijital bir devredir.
Bellek: Bellek, random access memory olarak ifade edilen geçici bir depolama alanıdır. İçerisinde yer bilgiler güç kesildiği anda kaybolur.
Sabit Disk: Sabit disk, Hard Disk (Hdd) olarak bilinmektedir. Elektrik kesilse dahi bilgilerin halen saklandığı, farklı hızlarda ve farklı boyutlarda bulunan manyetik bir ortamda verilerinizin saklanabilmesini sağlayan, bilgisayarların hafıza türlerinden birisidir.

1 – Bilgisayar Biliminin Temelleri

Yazılımcı olmak isteyenler için ilk adım bilgisayar biliminin temellerini öğrenmektir.

Bilgisayar bilimi, bilgisayarların yazılımları ve donanımları hakkında araştırma yapan ve bu araçların nasıl çalıştığını inceleyen pratik bir bilim dalıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında ilk dijital bilgisayarın geliştirilmesiyle bilgisayar biliminin temelleri atılmıştır.

Bu aşamada öğrenmeniz gereken temel kavramlar; dijital bilgisayarın organizasyonları, sayı sistemleri, algoritmik yaklaşım, flowcharting, yapısal programlama kavramları, giriş/çıkış deyimleri,  kontrol yapıları,  diziler ve döngüler olarak listeleyebiliriz.

Bana tam da bu adımlarda sorulan bir soru var o da “Hocam benim matematiğim kötü acaba yazılımcı olabilirmiyim?”. Cevabım genellikle geliştirmeye çalış olsada programcı olmak için matematikte çok iyi olmanıza gerek yoktur. Ancak önerme mantığını çok iyi kavramanız kesinlikle önemlidir.

2 – Algoritmalar ve Veri Yapıları

Sizden bu adımın bu işin temeli olduğu gerçeğinin bilincinde olarak önemsemenizi önemle rica ediyorum. Bir algoritma, talimatlar doğrultusunda yürütülen ve her adımı açık bir şekilde tanımlanmış bir problemin çözümünde izlenecek yol olan sonlu bir kümedir. Algoritma, bir programlama dilinde ifade edildiğinde program adını alır.
Bilgisayar uygulamasında, bir yazılım geliştirirken birçok algoritmaya ihtiyaç duyulur. Örneğin; arama algoritması, sıralama algoritması, matris veya vektörel işlem algoritması, graf algoritması, bir matematiksel modelin çözülmesi algoritması gibi birçok algoritma türü vardır. Bu mantıkla baktığımızda algoritma bilmeyen bir yazılımcı bisiklete tekerleksiz binmeye çalışan bir bisiklet sürücüsünden farksızdır.

Veri, algoritmaların işlediği en temel elemanlardır. Veri yapısı ise verinin veya bilginin bellekte tutulma şeklini gösterir. Tüm programlama dillerinin, genel olarak, tamsayı, kesirli sayı, karakter ve sözcük saklanması için temel veri yapıları mevcuttur.

Diller, araçlar ve başlangıçtan orta düzeye ilerleme

Binlerce programlama dili mevcut, bunların bazıları diğerlerinden daha popüler.
Fakat popüler olması o programlama dilini öğrenmemiz için yeterli mi? Tabi ki de HAYIR!

Çoğu teknoloji şirketi yazılım ekibine ekip arkadaşı aradığında, yeni çıkan programlama dillerine nispeten eski ve alışagelmiş programlama dillerine aşina olan kişileri daha çok tercih ettiklerini belirtiyor. Özellikle ülkemizde inovatif pek şirket olmaması gerçeğini de dikkate alarak düşünmeye çalışmanızı tavsiye ediyorum. Fakat kendinizi yeniliklerle beslemeniz kişisel gelişiminizde büyük öneme sahiptir.

Programlama dilini belirli standartlar içerisinde yazılım geliştirme imkanı sağlayan bilgisayar dili ve temeli olarak tanımlayabiliriz.
Bir yazılım oluşturulması gerekiyorsa ilk olarak makinelerin dilini anlayarak komutlar eşliğinde çalıştırılması gerekli.

Programlama dili unsurları şöyledir;
İşlev ve Hedef: Programlama dilleri soyut makinelerde hesaplama araçlarını kullanmayı tanımlar. Programlama dilleri insanların makinelere talimatlarını iletmelerine izin verir.

Soyutlamalar: Programlama dilleri genellikle veri yapılarını tanımlama, işleme veya yürütme akışını kontrol etmek için soyutlamalar içerir

Güç: Programcıların bilgisayarlarla iletişim kurmak için kullanabileceği birçok programlama dili vardır. Programlama dillerinin asıl amacı, bilgisayarların büyük ve karmaşık bilgi yığınlarına hızlı ve verimli olacak şekilde işlemesine izin verir.

Hangi Yazılım Dili Tercih Edilmeli?

Hangi programlama dilini öğrenmeliyim sorusunu sorduğunuzda kararınıza yön verecek pek çok farklı etken mevcut. Çoğu kişisel olan bu etkenlerin bazıları yaşadığınız yerle, gelecekteki kariyer beklentileriyle ve diğer şeylerle alakalı.

“Hangi programlama dilini öğrenmeliyim, yazılıma nereden başlamalıyım?” diye sorduğunuzda aşağıdaki beş noktayı değerlendirmelisiniz.

1-Programlama Deneyiminiz
En önemli ilk şey programlama deneyiminizdir. En iyi programlama dillerinin bazılarını öğrenmek oldukça zordur ve yeni başlayanlara uygun değildir.

2-Kariyeriniz ve Ne İş Yapmak İstediğiniz
Rastgele bir programlama dili öğrenmek için en yaygın yapılan hatalardan biridir.
Seçim yaparken amacınızı belirlemeli, kariyerinizle, ne iş yapmak istediğinizle gelecekte yapmak istediğiniz bir iş üzerinde karar vermelisiniz

3- Her Dilin Zorluğu

“Hangi programlama dilini öğrenmeliyim?” sorusunu düşündüğünüzde dilin zorluğunu düşünmek oldukça önemli. Yeni bir dil öğrenmeye ayıracak çok vaktiniz yoksa veya bir öğrencisiyseniz düşük zorluk seviyesinde bir programlama dili seçmeyi düşünmelisiniz.

4- Öğrenmek için Mevcut Kaynaklar

Yeni bir programlama dili öğrenmeye başlamak istiyorsanız internette hakkında pek çok kaynak bulunan popüler dillerden biri olmalı.

5- Dilin Çok Yönlülüğü

Bir dili öğrenmeye başlamadan önce kullanım alanlarını göz önünde bulundurmak oldukça önemli. Bazı dillerin oldukça spesifik kullanımı varken bazılarıysa pek çok farklı kullanım alanına sahip.

Eğer buraya kadar ki okuduklarınız sizin için yeterli gelmediyse ve kafanızda hala soru işareti varsa bana e-mail ve Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Twitch kanalımda ve Youtube kanalımda aktif olarak canlı yayınlar ve video içerikleri ile sizlerleyim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Yazılım Nedir?

Sonraki İçerik

PHP Nedir?

error: Bu içerik korunmaktadır !! İzinsiz kopyalanması suç sayılmaktadır !!